Kotvičník a jeho pěstování

Kotvičník je bylina, kterou si můžete vypěstovat i na vaší zahradě. Jedná se o přírodní afrodiziakum. Kotvičník má léčivé účinky, vyznačuje se vysokým obsahem vitamínu C, sacharidů, glykosidů, ale i tříslovin, pryskyřice a mnohých alkaloidů. Využívá se nejčastěji jeho nať, ale v podstatě v každé části kotvičníku je obsažena nějaká příznivá látka. Nať lze usušit, můžete však udělat i odvar z květů nebo plodů.

Pěstování kotvičníku není složité

Rozhodnete-li se pěstovat kotvičník, uvědomte si, že se jedná o jednoletou, nenáročnou bylinu, která preferuje slunné stanoviště.

Rostlina se pěstuje ze semen, v každém plodu kotvičníku je pouze jedno semeno. Semena je vhodné vysadit na konci března do připraveného substrátu a nechat vyklíčit doma, ideálně na parapetu za oknem. První rostlinky se objeví zhruba za 14 dní, některé i mnohem později – každé semeno klíčí jinak dlouho, jedná se totiž o přirozenou ochranu přírodně rostoucí vegetace před případným vymřením druhu v závislosti na dočasně nepříznivých povětrnostních podmínkách. V průběhu klíčení je důležité, aby byl substrát neustále vlhký, není však vhodné přemokření – mohlo by docházet k uhnívání rostlin.

TIP: Testosteronové injekce jsou zaručeným způsobem zvýšení hladiny testosteronu

Lehké a písčité půdy

Při přesazování sazenic do zahrady nebo do skleníku je vhodné zajistit lehkou a písčitou půdu. Samozřejmostí by taktéž mělo být slunné stanoviště. Kotvičník se vysazuje do řádku 20 cm od sebe vzdálených a rozestup mezi sazenicemi má být taktéž 20 cm.

Kotvičník má rád spíše sušší období – pro zdárný růst rostlin je tedy ideální rok, kdy příliš neprší.

Pozor na mšice a svilušky

Kotvičník netrpí žádnými význačnými chorobami. Často však bývá napaden mšicemi nebo sviluškou. Je důležité rostliny pravidelně kontrolovat a při výskytu tohoto hmyzu razantně zakročit – buď protrháním poškozených listů kotvičníku, kdy se není zapotřebí obávat, že by neobrostl, nebo využitím vhodných postřiků.